Nepodceňujte vlhkost podkladu, než položíte podlahu

23.09.2017

Podlahové krytiny vyžadují především v novostavbách velkou pozornost nejenom z pohledu samotné pokládky, ale také vlhkosti podkladu. Na tuto věc velká spousta stavebníků zapomíná, protože chce mít bydlení hotové co nejdříve. Přitom jde po vylévání podlahy o jednu z důležitých technologických přestávek promítajících se do kvality výsledného povrchu.

Ať už právě aplikujete beton nebo anhydrit na podlahu v libovolných místnostech, musíte se před pokládkou finální vrstvy zaměřit na míru vlhkosti v podlaze. Přihlíženo je k hmotnostní vlhkosti udávané v procentech. Pokud tento údaj podceníte, vlhkost se natáhne do pokládané podlahové krytiny a může způsobit zbytečné škody.

Jaká má být vlhkost podkladu?

Nejvyšší dovolená vlhkost se odvíjí od toho, jakou nášlapnou vrstvu budete aplikovat. Vzhledem k tomu, že to velice často bývá podlaha dřevěná, laminátová nebo samotné parkety, je třeba docílit vlhkosti max. 2,5CM% u betonu a 0,5CM% u anhydritu. Pakliže je aplikováno podlahové vytápění, budou hodnoty následující - 1,8CM% u betonu a 0,3CM% u anhydritu.

Pro zajímavost přinášíme tento parametr v souvislosti s ostatními podlahovými krytinami.

  • Linoleum, PVC, korkové podlahy - 3,5CM% u betonu a 0,5CM% u anhydritu
  • Keramické a kamenné podlahy - 5hm% u betonu a 0,5% u anhydritu

Měření vlhkosti podlahy

Vlhkost v podlaze lze samozřejmě změřit nejrůznějšími způsoby. Narazit můžete na tři nejpoužívanější metody. Od těch laických, až po ty profesionální.

Jako amatéři neznalí dané věci můžete na podlahu položit kus fólie a po čase uvidíte, zda z podkladu vychází vlhkost v podobě kapiček vody. Mnohem propracovanější jsou elektrické měřicí přístroje, u nichž docílíte alespoň orientačních hodnot. Chcete-li změřit vlhkost s maximální přesností, je třeba využít CM přístroje. Ty měří vlhkost v hodnotách od 0 % do 6 %.

Zbavte se podlahové vlhkosti

Jestliže potřebujete položit podlahovou krytinu co nejdříve a nemáte dostatek času na to, aby podkladový materiál vyschl přirozenou cestou, pomozte si několika praktickými pomůckami.

  • Je to například průvan při otevřených oknech a dveřích u nemovitosti, čímž uspíší odvětrání vlhkosti.
  • Ještě rychlejší cestou jsou průmyslové vysoušeče.
  • Využít lze také podlahového vytápění, pokud je aplikováno.

Nechcete-li podcenit kompletní pokládku podlahové krytiny od měření vlhkosti až po montáž podlahy, využijte našich profesionálních služeb a máte po starostech.