Kdy je nejvyšší čas pro výměnu koberce

15.05.2018

Některé věci je možná lepší nevědět. Třeba to, po čem doma chodíte. Ačkoliv se váš koberec na první pohled jeví jako "docela čistý", po důkladném prozkoumání vláken pod mikroskopem byste okamžitě změnili názor. A zřejmě by vám stačila pouhá lupa. Navzdory pravidelnému vysávání se v koberci usazují exkrementy roztočů navázané na částice prachu, kousky kůže a další druhy nečistot, které nejsou na první pohled vidět. Alespoň již víte, odkud se line ten nepříjemný zápach! A pokud máte doma mazlíčka, který se často škrábe, pravděpodobně v koberci najdete také vajíčka blech. Fuj! Máte žaludek na to, abyste po něčem takovém nadále chodili? Nadešel čas, abyste se starého koberce zbavili a pořídili si místo něj nový, čistý a voňavý.

Koberec sice můžete (a měli byste) pravidelně čistit, ale ani důkladnou péčí nezabráníte tomu, aby jednoho dne nadešla chvíle, kdy si za něj seženete náhradu. Obecně se životnost koberců pohybuje v rozmezí 5 až 15 let, ale v praxi velmi záleží na kvalitě provedení a vytížení konkrétního kusu. Například koberec na chodbě toho musí obvykle snést více než koberec v ložnici. Roli samozřejmě hraje i počet členů v domácnosti - rodina se třemi dětmi opotřebuje koberce podstatně rychleji než člověk v důchodovém věku, který většinu dne tráví na křesle u televize.

K rozhodnutí pro výměnu koberce však většina lidí dojde až v momentě, kdy se sejde více důvodů:

  • slehlé vlasy
  • skvrny
  • roztoči, bakterie a plísně
  • zápach
  • estetika

Slehlé vlasy

Typ materiálu má na životnosti koberce zásadní podíl. Takový polyester vypadá pěkně, ale nesnese vysoké zatížení tak jako jiné materiály. Jakmile vlákna slehnou, už je nezachráníte. Postupem času se však "ochození" projeví i na odolnějších vláknech. Žádný koberec nemůže po několikaletém provozu vypadat jako nový.

V každém případě při výběru nového koberce zvažte, zda byste neměli zvolit odolnější materiál. Většímu zatížení slušně odolá nylon. Životnost nového koberce můžete prodloužit i vy sami, budete-li pravidelně provádět hloubkové čištění.

Skvrny

Ať chcete, nebo ne, čas od času se na koberci objeví skvrna, které se nedokážete zbavit ani zaručenými babskými radami. A nepomůže ani speciální úprava pro snadné čištění, neboť ta je aktivní jen po určitou dobu. Když je skvrn pár, dají se zakrýt (např. přemístěním nábytku), ale pak přibydou další a jednoho dne dojdete k závěru, že koberec musí z domu.

Roztoči, bakterie a plíseň

Do koberce se dostává široké spektrum biologických látek a mnohé z nich nelze běžným čištěním zcela odstranit. Může se jednat o bakterie, roztoče, ale také o plíseň, která se pod kobercem poměrně rychle šíří. Pobyt v takovém prostředí může vyvolat alergie, ekzémy či jiné zdravotní komplikace. A právě zdraví je největším důvodem, proč si nevydržovat přestárlý koberec a raději si pořídit nový.

Zápach

Máte pocit, že koberec nepříjemně zapáchá? Tento jev může souviset s plísní, ale také s každodenním kontaktem s domácími zvířaty apod. Někdy pomůže čištění, ovšem často se zápach dostane hluboko do vláken, což pro vás znamená jediné - nejvyšší čas na pořízení nového, voňavého koberce.

Estetika

Potrpíte-li si na to, aby vaše bydlení odpovídalo současným trendům, pak máte další důvod, proč koberec pravidelně měnit. Přeci jen jde o velkou pohledovou plochu a není dobré, když se na motivy, které jsou již dávno "out", nemůžete ani podívat. Design koberce by měl vždy odpovídat celkovému rázu interiéru, takže když vymalujete a pořídíte si nový nábytek, zvažte i výměnu podlahové krytiny.​